Psycholog szkolny

JAK NIE DAĆ SIĘ „ZWARIOWAĆ” – życie w czasie epidemii

Nastał czas, w którym powinniśmy pozostawać w domach – dla dobra swojego i innych. Obecna sytuacja wywołuje w nas poczucie frustracji i lęku. Człowiek jest istotą społeczną – potrzebuje kontaktów z drugim człowiekiem oraz bodźców zewnętrznych. W momencie, w którym jesteśmy tego pozbawieni odczuwamy dyskomfort.

Poniżej znajduje się kilka porad, dla rodziców i nie tylko, jak „przetrwać i nie zwariować” (z przymrużeniem oka 😉

  1. Zaplanuj swój dzień – zdobędziesz wtedy poczucie kontroli nad sytuacją (co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego)
  2. Ogranicz przeglądanie/słuchanie portali, audycji informacyjnych do minimum (nadmiar takich bodźców może wzmacniać poczucie lęku i braku kontroli)
  3. Sprawdzaj źródła informacji (fake-newsów nie brakuje)
  4. Wiosna nie przechodzi kwarantanny, zbliża się wielkimi krokami – wyjdź na spacer (oczywiście z dala od dużych skupisk ludzi)
  5. Sport to zdrowie (a kondycja na lato mile widziana – brak dostępu do siłowni nie stanowi wymówki 😉
  6. Idealny czas na zaległości – wróć do rozpoczętej książki, dokończ sezon ulubionego serialu, obejrzyj polecony film, wróć do dawnych zainteresowań, itd.
  7. Doceniaj czas spędzany z bliskimi, którego podczas codziennych obowiązków zwykle brakuje (wspólny posiłek, wspólne oglądanie filmu, powrót do wspomnień – może to czas powrotu do rodzinnych albumów?)
  8. Pamiętaj o kontakcie z przyjaciółmi i odśwież stare znajomości – obecna sytuacja bardzo jednoczy ludzi a przy pomocy narzędzi komunikacyjnych nawet możliwe jest spotkanie on-line przy kawie 😉
  9. Zarażaj siebie i innych „pozytywną energią” (wystarczy włączyć muzykę podczas zmywania naczyń, zapalić świeczkę do wieczornej herbaty – celebruj każdą z chwil)
  10. Przeczytaj „poradnik” raz jeszcze lub wróć do niego za jakiś czas – wtedy każdy punkt łatwiej zapamiętać 😉   

Poniżej przydatne linki:

1. QUIZ o emocjach:
TUTAJ

2. Filmy dla dzieci (zakres filmoterapii):
TUTAJ

3. Wirtualne spacery:
TUTAUJ

4. HIGIENA SNU – czyli słów kilka o tym „jak spać, żeby się wyspać”
Do pobrania – tutaj

Poprzedni

Następny

Komentarze są wyłączone