Święto Jesieni
Koniec października, czyli czas, kiedy jesień jest w pełnym rozkwicie, to bardzo dobra okazja do tego, by świętować i docenić ogrom darów, jakie przynosi nam ta piękna pora roku.
W związku z tym 31 października w naszej szkole odbyło się „Święto jesieni”. Uczniowie klas IV – VIII wspólnie stworzyli mapę świata na której przedstawili pochodzenie popularnych jesiennych warzyw i owoców. Dzięki temu przekonali się, że wiele roślin, które dobrze znamy, pokonało wiele kilometrów z różnych stron świata, by trafić do naszych ogrodów i sadów. Naszemu świętowaniu towarzyszyła wystawa „Darów jesieni” oraz kiermasz ciast wykonanych z użyciem jesiennych owoców. Uczniowie mieli również okazję skosztować pyszne jabłka z dodatkiem cynamonu, które dla wielu z nich były prawdziwą ucztą dla podniebienia.
Również klasy młodsze bardzo twórczo spędziły ten dzień.
Klasa 1a wykonywała zadania wg instrukcji planu daltońskiego. Było jesienne sudoku, klasowy konkurs „Dary jesieni”. Oprócz tego uczniowie przypomnieli sobie oznaki jesieni oraz zmiany zachodzące w przyrodzie podczas tej pory roku. Każde dziecko wykonało jesienną koronę oraz otrzymało dyplom i odznakę pomocnika jesieni. Nie zabrakło też jesiennej ortografii oraz przetworów przygotowywanych właśnie jesienią. (p. Ewelina Niemiec)
Klasa 1b pracowała w stacjach zadaniowych, zgodnie z założeniami planu daltońskiego, w oparciu o instrukcje. Dzieci kodowały, rozwiązywały sudoku, doskonaliły czytanie metodą globalną, przepisywały tekst do zeszytu, wykonały jesienną opaskę oraz mandalę. Dla chętnych uczniów przygotowana była stacja z gwiazdką, na której czekało czytanie ze zrozumieniem (p. Magdalena Peła).
Klasa 2a była w lesie i na polu uprawnym. W lesie uczniowie budowali szałas, zbierali grzyby (udało się znaleźć kanie i maślaka) oraz liście z dębu, kaliny, jarzębiny i klonu. W polu mimo zakończonych wykopków udało się znaleźć jeszcze kilka ziemniaków. Dzieci trafiły również na moment koszenia kukurydzy (p. Katarzyna Wrzoł).
Klasa 2b przywitała dzień owocową sałatką z jesiennego sadu. Następnie przy wyznaczonych stacjach wykonywała zadania utrwalające wiadomości o jesieni, jesiennych przetworach i darach, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Na zakończenie każde dziecko otrzymało odznakę i dyplom za pracę i aktywność na zajęciach (p. Jolanta Młodzik).
Klasa 3 natomiast pracowała tego dnia w grupach. Wyszukiwali informacji w tekście popularnonaukowym na temat pochodzenia, odmian i właściwości odżywczych roślin deniowatych, wyszukiwali na mapie świata miejsc pochodzenia tych roślin i drogi którą przebyły, aby dotrzeć do Europy (trochę geografii i historii). Trzecioklasiści grali również w grę planszową o tematyce jesiennej, dokonywali obliczeń matematycznych – zakupy potrzebne do wykonania pierników z puree dyniowym. Nie zabrakło też rozwiązywania jesiennych łamigłówek logicznych. Na koniec w małych grupach upiekli dyniowe pierniczki z mąki orkiszowej z pastą daktylową zamiast cukru (w ramach projektu zdrowego odżywiania „Ciastoterapia”) (p. Beata Anderko).
W ramach „Święta jesieni” zorganizowano konkurs plastyczny, w którym chętni uczniowie przedstawiali za pomocą dowolnej techniki płaskiej, wybrany przez siebie owoc lub warzywo w koronie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi niebawem.
Jesteśmy przekonane, że to święto na stałe wpisze się do kalendarza szkolnych imprez, pozwalając docenić to co najbliższe człowiekowi- kontakt z naturą i korzystanie z jej darów.
Opracowanie: Elżbieta Konieczny, Alina Witosza oraz nauczycielki klas 1-3