Pamiętamy o Wrześniu 1939

Od początku września uczniowie i nauczyciele brali udział w różnych działaniach i imprezach związanych z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz istnienia Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września w Ćwiklicach. Delegacje uczestniczyły w uroczystościach, upamiętniających bohaterstwo polskich żołnierzy walczących w naszej okolicy oraz na różnych frontach . Były to wizyty w Radłowie, Pszczynie pod Trzema Dębami oraz pod lasem „Brzeziny”.

W czasie akademii na rozpoczęcie roku szkolnego 2019-2020 występujący uczniowie przypomnieli historię budynku naszej szkoły oraz wydarzenia bitwy pod Pszczyną z 2 września 1939 r. Zebrani uczcili pamięć o walczących minutą ciszy.

19 września 2019 r. klasy 4-8 wraz z nauczycielami udali się do Pszczyny na wędrówkę po miejscach pamięci narodowej, mi. in. pod Trzy Dęby, pod Pomnik Zwycięstwa na Placu Zwycięstwa i Wolności, na cmentarz parafialny, gdzie uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym za naszą Ojczyznę. W miejscach tych młodzież mogła utrwalić lub poznać wiele ważnych faktów historycznych o powstaniach śląskich, odzyskaniu niepodległości przez Polskę, roli Józefa Piłsudskiego, dziejach Pszczyny oraz wydarzeniach z II wojny światowej.

Również we wrześniu uczniowie klas 4-8 zajęli się jednym z etapów kampanii wrześniowej i wykonali plakat historyczny na wybrany temat. Efekty zaangażowania uczniów można podziwiać na I piętrze naszej szkoły oraz na zdjęciach.

2 października 2019 r. klasy 8 i 7 miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z p. Marią Szemą, która jako dziewięciolatka była świadkiem wielu wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Pani Maria zainteresowała również młodzież historią swojego ojca – p. Brzęczka, który był zaangażowany w powstania śląskie.

Tekst: IW