Tydzień Edukacji Globalnej

teg23

W dniach 13-17.11 nasi uczniowie włączyli się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej. Odpowiadając na propozycję Centrum Edukacji Obywatelskiej, klasy IV i Va wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły w webinarium online na temat „Języka pokoju”. 

We wtorek i środę uczniowie klas V wzięli udział w ogólnopolskiej grze, poruszającej zagadnienia związane z pokojem na świecie, bioróżnorodnością, zmianami klimatycznymi i równością płci. Wykonywali działania projektowe, których efekty uwieczniali w utworzonej do tego celu tablicy Padlet. To wydarzenie również miało miejsce we współpracy z CEO – Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tydzień Edukacji Globalnej podsumowaliśmy poprzez organizację szkolnej gry korytarzowej pt. „Wyzwania dla świata”. Zadaniem uczestników było odnalezienie na terenie szkoły 17 ikonek, które obrazują problemy i jednocześnie wyzwania współczesnego świata takie jak walka z głodem, ochrona życia pod wodą i na lądzie, nierówności, zmiany klimatu, brak dostępu do wody pitnej. Litery, towarzyszące ikonkom, utworzyły rozwiązanie, które jednocześnie było hasłem tegorocznego TEG: „Pokój dla świata. Świat pokoju”. Uczestnicy gry otrzymali symboliczne naklejki z logo TEG. 

W planach mamy jeszcze obejrzenie wystawy plakatowej pt. „Wojna i Pokój”, którą otrzymaliśmy dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną. W wydarzeniu tym wezmą udział uczniowie klas starszych. 

Mamy nadzieję, że tego typu działania edukacyjne przyczynią się do wzrostu świadomości wśród młodzieży faktu, że świat jest ze sobą połączony niezliczoną ilością powiązań i relacji. Wiele problemów i wyzwań nie dotyczy tylko pojedynczych regionów, a przybiera skalę globalną. Od naszych dzisiejszych wyborów i decyzji zależy przyszłość kolejnych pokoleń. 

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Konieczny

Komentarze są wyłączone